THE BEST IN HERITAGE

13th Edition

Dubrovnik, Croatia, 25 - 27 September 2014

in partnership with EUROPA NOSTRA

under Special patronage of ICOM

dedicated to the memory of Kenneth Hudson OBE and Georges Henri Riviere


THE CONFERENCE PROGRAMME

With eCult Dalogue Day and Global Heritage Forum


...for more information on listed projects and their presenters click here



Thursday, 25 September: Arrival, Registration, "Dialogue Day", Opening



08.30 - 18.45 Registration and a guided tour of the Dubrovnik City walls,  Theatre "Marin Držic" Lobby

Start of the tour at 13.00, rally point in front of the Theatre (second tour on Sunday)



09.30 - 17.00 Pre-conference event free for conference participants, Visia 5D Multimedia Museum: eCult Dialogue Day


18.50 - 21.00 The Best in Heritage welcome ceremony in the Theatre "Marin Držić"

Moderator: Dr. Willem de Vos



18.50 - 19.00 Greeting by John Sell, Chairman, Advisory Board, Best in Heritage

19.00 - 19.20 Concert - Ensemble Early Music "Plazarius"

19.20 - 19.40 Welcome speeches

Sneška Quaedvlieg Mihailović, Secretary General, Europa Nostra; France Desmarais, Director of Programmes and Partnerships, ICOM; Andro Vlahušić, Mayor, City of Dubrovnik; Andrea Zlatar Violić, Minister, Ministry of culture of Republic of Croatia (to be confirmed); Lila de Chaves, Chair of Development Committee, World Federation of Friends of Museums; Goranka Horjan, Chairperson, European Museum Forum; Vesna Marjanović, Parliamentary Assembly of Council of Europe

19.40 - 20.00 What is "The Best in Heritage"? Professor Tomislav Šola

20.00 - 20.05 Glasnevin Museum, Voted as Best formal presentation in 2013, Peter Harbison & John Green

20.05 - 20.10 eCultValue "Dialogue Day", Philippe Wacker

20.10 - 20.40 Keynote Address: “Conservation today and professional excellence...some questions", Gael de Guichen

21.00 - 23.00 Welcome party and opening of Conference exhibition in Sponza Palace, courtesy of the Dubrovnik Archives



Friday, 26 September, "Marin Držić" Theatre: presentations of awarded projects


Morning session moderator: John Sell

9.30 - 9:55 Project No.1: European Museum Forum / Council of Europe Museum Prize 2013 laureate

Museum of Liverpool , Liverpool, United Kingdom

9:55 - 10.20 Project No.2:  EU Prize for Cultural Heritage / Europa Nostra Award 2013 winner  

Irish Walled Towns Network Educational Programme, Kilkenny, Ireland

10.20 - 10.45 Project No.3: European Museum Forum / Kenneth Hudson Award 2013

Batalha’s Municipal Community Museum, Damão e Diu – Batalha, Portugal

10.45- 11.10 Project No.4:  European Museum Academy - Micheletti Award 2013 laureate

Museum of Military History of Bundeswehr, Dresden, Germany


11.10 - 11.40 coffee


11.40 - 12.05 Project No.5:  National Medal for Museum and Library Service 2013 winner

Delta Blues Museum, Clarksdale, United States

12.05 - 12.30 Project No.6: European Museum Academy - 2013 Children's Museums Award 

Please Touch Museum, Philadelphia, United States

12.30 - 13.00 Moderated closing discussion of  the morning session



13.00 - 15.00 lunch break


Afternoon session moderator: Taja Vovk van Gaal

15.00 - 15.25 Project No.7: Art Fund Prize Museum of the Year 2013

William Morris Gallery, Walthamstow, United Kingdom

15.25 - 15.50 Project No.8: EU Prize for Cultural Heritage / Europa Nostra Award 2013 laureate

Propylaea Central Building, Acropolis, Athens, Greece

15.50 - 16.15 Project No.9: Museums Australia (Victoria) Award for Large Museums 2013 laureate

Australian Centre for Moving Image, Victoria, Australia

16.15 - 16.40 Project No.10: EU Prize for Cultural Heritage / Europa Nostra Award 2013 winner

King’s Cross Station, London, United Kingdom


16.40 - 17.10 coffee


17.10 - 17.35 Project No.11:  European Museum Academy Prize 2013 laureate

Europeana Foundation, The Hague, The Netherlands

17.35 - 18.00 Project No.12:  UNESCO/Jikji Memory of the World Prize 2013 winner

Support for Development of Archives and Libraries, Mexico City, Mexico

18.00 - 18.30 Moderated closing discussion of the afternoon session



18.30 - 19.00 Spotlight - initiatives, ideas and concepts:

Global Heritage Forum, Show on Show, Global Love Museum,

7 Most endangered online exhibition on Google cultural institute website


19.00  - 21.00 free time


21.00 - 23.00 Ethno dinner-party offered by Dubrovnik museums in Rupe Museum

Greeting by the director of Dubrovnik Museums, Ms Pavica Vilać, MA




Saturday, 27 September, "Marin Držić" Theatre: presentations of awarded projects


Morning session moderator: Anne-Catherine Robert-Hauglustaine

9.30 - 9.55 Project No.13: Telegraph Family Friendly Museum Award 2013

Horniman Museum and Gardens, London, United Kingdom

9.55 - 10.20 Project No.14: TripAdvisor 2013 Travelers' Choice - Top Museums of the World, No.1

State Hermitage Museum and Winter Palace, St.Petersburg, Russia

10.20 - 10.45 Project No.15: European Museum Forum / Silletto Prize 2013

Museum aan de Stroom, Antwerp, Belgium

10.45 - 11.10 Project No.16: 2013 Governor General’s History Award for Excellence in Museums: History Alive! winner

Écomusée du fier monde, Montreal, Canada


11.10 - 11.40 coffee


11.40 - 12.05 Project No.17: Chinese Museum Association - Most innovative Museums Award 2013

Suzhou Museum, Suzhou, China

12.05 - 12.30 Project No.18: Chinese Museum Association - Most innovative Museums Award 2013

Shanxi Museum, Taiyuan, China

12.30 - 13.00 Moderated closing discussion of  the morning session



13.00 - 15.00 lunch break


Afternoon session moderator: Wim de Vos

15.00 - 15.25 Project No.19:  Museums + Heritage Awards 2013 International Award

Fram Museum / Sarner International Ltd, Oslo, Norway

15.25 - 15.50 Project No.20: EU Prize for Cultural Heritage / Europa Nostra Award 2013 laureate

SOS Azulejo Project, Loures, Portugal

15.50 - 16.15 Project No.21: Japan Foundation for Regional Art-Activities Grand Prize for Museum 2013

Setagaya Literary Museum, Tokyo, Japan

16.15 - 16.40 Project No.22: EU Prize for Cultural Heritage/Europa Nostra Award 2013 laureate

Forest of Saint Francis, Assisi, Italy


16.40 - 17.10 coffee


17.10 - 17.35 Project No.23: ICOM Russia Award 2013 laureate

Yaroslav Art Museum, Yaroslav, Russia

17.35 - 18.00 Project No.24: New Zealand 2013 Museum Awards laureate for Art exhibition

Christchurch Art Gallery: Outer Spaces, Christchurch, New Zealand

18.00 - 18.30 Moderated closing discussion of the afternoon session

18.30 - 18.35 Vote on the "Best formal presentation" by the audience



18.35 - 21.00 free time


21.00 - 23.00 Dinner and farewell party in Rector's palace.. name-tags mandatory

23.00 - 00.00 Closing ceremony in Rector's palace



Online registration



Sunday, 28 September, 9.00 hours

The Post Conference Excursion by bus (only upon reservation)

THE CITY OF KOTOR (UNESCO World Heritage Site) and THE BAY OF KOTOR (MONTENEGRO)

more information



11.00 Guided City Walls tour for participants who missed the Thursday tour

Rally point in front of Theatre, conference nametags mandatory



Print this page

The Best in Heritage Event